Skip Nav

Spirit Award Nominations 2014

Announcing the 2014 Independent Spirit Award Nominees

Award season is off and running! This morning the nominees for the Spirit Awards — independent film's answer to the Oscars — were announced, and there's lots of love for movies that have been getting buzz for a while now, like 12 Years a Slave, Nebraska, and Fruitvale Station. There are also some surprises in the bunch, like the multiple nominations for All Is Lost and Frances Ha.

It's fun to see indie films getting recognition, along with some early nominations that we hope to see pop up in other award-season lists — particularly those for Jared Leto, Michael B. Jordan, and Chiwetel Ejiofor. The show will take place March 1, the day before the Oscars, and you can see the full list of nominees after the jump.

BEST FEATURE
12 Years a Slave
Nebraska
Inside Llewyn Davis
Frances Ha
All Is Lost

BEST DIRECTOR
Steve McQueen, 12 Years a Slave
Jeff Nichols, Mud
Alexander Payne, Nebraska
Shane Carruth, Upstream Color
J.C. Chandor, All Is Lost

BEST FIRST FEATURE (award given to the director and producer)
Blue Caprice
Fruitvale Station
Concussion
Una Noche
Wadjda

JOHN CASSAVETES AWARD (given to the best feature made for under $500,000)
Computer Chess
Crystal Fairy & the Magical Cactus
Museum Hours
Pit Stop
This Is Martin Bonner

BEST SCREENPLAY
Woody Allen, Blue Jasmine
Julie Delpy, Ethan Hawke, and Richard Linklater, Before Midnight
Nicole Holofcener, Enough Said
Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Spectacular Now
John Ridley, 12 Years a Slave

BEST FIRST SCREENPLAY
Lake Bell, In a World
Joseph Gordon-Levitt, Don Jon
Bob Nelson, Nebraska
Jill Soloway, Afternoon Delight
Michael Starrbury, The Inevitable Defeat of Mister & Pete

BEST FEMALE LEAD
Cate Blanchett, Blue Jasmine
Julie Delpy, Before Midnight
Gaby Hoffmann, Crystal Fairy & the Magical Cactus
Brie Larson, Short Term 12
Shailene Woodley, The Spectacular Now

BEST MALE LEAD
Bruce Dern, Nebraska
Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave
Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis
Michael B. Jordan, Fruitvale Station
Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club
Robert Redford, All Is Lost

BEST SUPPORTING FEMALE
Melonie Diaz, Fruitvale Station
Sally Hawkins, Blue Jasmine
Lupita Nyong'o, 12 Years a Slave
Yolonda Ross, Go For Sisters
June Squibb, Nebraska

BEST SUPPORTING MALE
Jared Leto, Dallas Buyers Club
Will Forte, Nebraska
Michael Fassbender, 12 Years a Slave
James Gandolfini, Enough Said
Keith Stanfield, Short Term 12

BEST CINEMATOGRAPHY
Sean Bobbitt, 12 Years a Slave
Benoit Debie, Spring Breakers
Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis
Frank G. DeMarco, All Is Lost
Matthias Grunsky, Computer Chess

BEST EDITING
Shane Carruth and David Lowery, Upstream Color
Jem Cohen and Marc Vives, Museum Hours
Jennifer Lame, Frances Ha
Cindy Lee, Una Noche
Nat Sanders, Short Term 12

BEST DOCUMENTARY
20 Feet From Stardom
After Tiller
Gideon's Army
The Act of Killing
The Square

BEST INTERNATIONAL FILM
A Touch of Sin (China)
Blue Is the Warmest Color (France)
Gloria (Chile)
The Great Beauty (Italy)
The Hunt (Denmark)

ROBERT ALTMAN AWARD (given to one film's director, casting director, and its ensemble cast)
Mud

PIAGET PRODUCERS AWARD
Toby Halbrooks and James M. Johnston
Jacob Jaffke
Andrea Roa
Frederick Thornton

SOMEONE TO WATCH AWARD
Aaron Douglas Johnston, My Sister's Quinceañera
Madeleine Olnek, The Foxy Merkins
Shaka King, Newlyweeds

STELLA ARTOIS TRUER THAN FICTION AWARD
Kalyanee Mam, A River Changes Course
Jason Osder, Let the Fire Burn
Stephanie Spray and Pacho Velez, Manakamana

Latest Entertainment