Skip Nav
Healthy Eating Tips
Is It Better to Eat Before an Early Morning Workout?
Class Fitsugar
Body-Sculpting Workout to Get Your Heart Rate Up
Healthy Eating Tips
What Happened When I Went Gluten-Free For 10 Years

$15 Meal Ideas From Whole Foods, Seriously!

Whole Foods can be your friend and foe. Its selection of organic and natural foods is hard to beat, but its prices are often high. That is why I was excited when I stumbled across a cool feature on the site: Meals For 4 Under $15.

Under the category, there is a long list of great recipes that should cost you $15 to make in total. Not all recipes are the healthiest, though some are, but at least you know all the ingredients are fresh and organic — and not to mention economical. I'm eying this recipe for Curried Chicken Kabobs With Coconut Rice. Yum!

Source

Around The Web
Join The Conversation
mo_ri_ah mo_ri_ah 7 years
I wish the page was still accessible!
Allytta Allytta 8 years
i'm a single person and yeah i meant just for me and just the ingrdients i'm gonna use. if it's a bag of sugar and big part of it is left then i'm just gonna calculate the price of the sugar i actually used :) it's complicated, but that's what we student do while on a budget.
Kate-Marie Kate-Marie 8 years
How can you possibly put a $5-6 cap on meals? Do you mean per person? I think $15 for a meal is great. Compare that to my family of 4 going out to eat at a restaurant, where it usually costs anywhere from $35-60.
ilanac13 ilanac13 8 years
i think that if you're careful about what you're looking for at whole foods - it's possible to find a whole meal for under $15- i've done it in the past when i've been low on funds but didn't want to go to the grosss store on the corner :) it's just a matter of having time to go up and down the aisles to find things, and to weight things or consider the size of produce when you're shopping around.
ilanac13 ilanac13 8 years
i think that if you're careful about what you're looking for at whole foods - it's possible to find a whole meal for under $15- i've done it in the past when i've been low on funds but didn't want to go to the grosss store on the corner :) it's just a matter of having time to go up and down the aisles to find things, and to weight things or consider the size of produce when you're shopping around.
TidalWave TidalWave 8 years
well this is misleading. i am sure it means $15 for all of the ingredients. so you can re-use that bag of brown sugar in multiple recipes. and that bottle of organic ketchup...
luiyuming luiyuming 8 years
Oooooo that looks delish. I love kebabs and they truly are easy, cheap, and tasty.
plus_2_kid plus_2_kid 8 years
Allytta, I agree. $15 for a meal is not a good deal at all.
Allytta Allytta 8 years
i never go over 6 bucks limit, and it's the fancy dinner. usually the limit is 4, but i manage to get it for 2-3.
emeryrose emeryrose 8 years
Coconut rice is yum. I am going to try that recipe!
brutalcupcake brutalcupcake 8 years
yay!
brutalcupcake brutalcupcake 8 years
yay!
UrbanBohemian UrbanBohemian 8 years
Good one, Hill82879!
UrbanBohemian UrbanBohemian 8 years
Good one, Hill82879!
tlsgirl tlsgirl 8 years
Some of these sound so good!
tlsgirl tlsgirl 8 years
Some of these sound so good!
Hill82879 Hill82879 8 years
Hahaha, or Meals Under $5 if you don't buy the ingredients from Whole Foods.
Whole Foods Secrets Revealed
Whole Foods Try Before You Buy Policy
Best Things to Buy at 365 by Whole Foods
Bestselling Beers at Whole Foods
Whole Foods Rotisserie Chicken
Whole Foods 365 Grab-and-Go Foods
Whole Foods 365 Store Opening

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Fitness
All the Latest From Ryan Reynolds