Skip Nav
Beginner Fitness Tips
Overcome Your Fear of Working Out With These 2 Simple Tips
Healthy Recipes
Low-Carb Cauliflower Biscuits Are a Beautiful Thing You Should Eat Immediately
Beginner Fitness Tips
A Word to the Wise: Don't Ruin a Long Run the Way I Did

Make Your Own Cereal With MojaMix

Bored with Breakfast? MojaMix allows you to choose from an array of nutritious nibbles, so you can make your own personally customized cereal. It's really simple to do. Just choose your cereal base (granola, flakes, Os, etc.) that costs $4.99. Then choose as many dried fruits as you want including mango and goji berries, and you pay between $.40 and $1.30 for each, depending on what you choose. Then add nuts and seeds (they even have chia seeds), which cost between $.30 and $.90 for each. Then if you want, throw in some extras like raw cacao nibs. You get to name the cereal made especially by you, and when it arrives in the mail, it comes with the nutritional info on the bag.

See what my bowl of Good Morning Medley looks like when you

.

Here's the cereal I made with these ingredients: Three Brothers (Wheat Flakes, Rye Flakes, Oat Flakes), Mango, Raisins, Almonds, Cashew Nuts, Cranberries, Blueberries, Cherries, Sunflower Seeds, and Walnuts. This hearty cereal is delicious with milk, yogurt, or heated up like oatmeal.

Around The Web
Join The Conversation
insanitypepper insanitypepper 6 years
Hoo, boy! This could get pricey fast.
Spectra Spectra 6 years
$10 for cereal? Um, sounds cool but way, WAY too pricey for me! I just buy oats and if I want fruit with it, I just buy it separately and add it myself.
vanillabean vanillabean 6 years
Great idea, but I think I can achieve the same effect if I got to my local health food store and buy the ingredients in bulk. In fact, I think I may just do that for Christmas -- though I will have to come up with a cute container of some sort.
runningesq runningesq 6 years
MMMMM but too pricey :(
Vanonymous Vanonymous 6 years
I just tried this out. I chose Sunny Flakes, banana chips, strawberries, pumpkin seeds and macadamia nuts. It came to over $10 (with shipping) for a 12 oz. bag. I would totally be into buying it if it were a reasonable price b/c I'm a total cereal junkie. But it does let you try stuff out and see the nutrition facts, so you could just make this stuff at home w/o having to do the math yourself!
Beaner Beaner 6 years
Mmm, that looks delish. I'm totally going to get these for holiday gifts, for the people that already have everything
justanerd1975 justanerd1975 6 years
Sounds fun, but a $10 small bag of cereal is not in the 'buge right now. Cute idea they had though.
No-Bake S'mores Cake | Food Video
Latin American Beers
Avocado Oil Uses
Spicy Food Stops Cramps
Churro Ice Cream Sandwiches Recipe
Facts About Cholula
Foods Cheaper to Make Rather Than Buy

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Fitness
X