Skip Nav
Healthy Living
When the World Feels Cruel, Try This Trick and Feel Happier
Healthy Recipes
Make This Tonight to Prevent Tomorrow's Bloated Belly
Workouts
You Might Hate Cardio, but You'll Love These Quotes

Make Your Own Trail Mix With YouBars.com

If you are a fan of the create-your-own energy bars at YouBars.com, then you'll be happy to know they now offer You Trail Mix. You can design your own trail mix on the You Bar website, and choose up to five different nuts, five dried fruits, five seeds, three crunchy grains, and three other tasty additions including black licorice, crystallized ginger, or dark chocolate covered raisins. Yep, you can add up to 21 items to your personalized trail mix from a list of 40 ingredients.

After perfecting your design, you'll receive 13 individual packets of your custom trail mix delivered to your home. You can even name your trail mix to be printed on each package, which I find a cute, personal touch. Depending on the size you choose (small, medium, or large packets), each box of 13 packets costs about $25 to $29.

To see a close-up of what's inside the trail mix I made

.

My trail mix came chock full of cashews, almonds, raisins, dried apricots, freeze-dried bananas, pretzels, and chocolate chips. The best part is that the nutritional info is printed on each packet so you know the ingredients and exactly how many calories, grams of fiber, and protein you're consuming. I also thought it was a nice touch to print an "enjoy by this date" on each packet, so you know how long it'll taste fresh. Each of my packets contained a 3/4-cup serving, so it's a perfect snack to keep in your purse, office drawer, gym bag, or glove compartment. Or, you can make a box for a friend — this would make a great healthy gift idea. While I think it is great to have so many ingredients to choose from, next time I will keep my trail mix simple. With so many ingredients in my mix, there were only about three pieces of any ingredient per serving. I am also torn about the individually wrapped servings; they are convenient, but not so great for the environment.

Around The Web
Join The Conversation
greatscott200 greatscott200 7 years
That is crazy. Just make it @ home. Your bank account and stomach will thank you.
earthgoddess earthgoddess 7 years
Agreed, Spectra. Also, Whole Foods has a build-your-own trail mix bar, where you can get a pound for just $5 and options ranging from nuts to fruit to chocolate to granola. It's a much better deal with less packaging.
Spectra Spectra 7 years
Ok, so maybe I'm being a little picky, but how hard is it really to buy mixed nuts and dried fruits and throw them in a big ziploc bag, shake it up, and then scoop it into a little Tupperware bowl to take with you? Seems like it'd be a lot better for the environment and it's probably cheaper too.
Churro Ice Cream Sandwiches Recipe
Foods Cheaper to Make Rather Than Buy
Avocado Oil Uses
Latin American Beers
Latin American Hot Sauces
Creative Fruit Recipes For Kids
$5 Meals

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Fitness
X