Skip Nav
HIIT
Burn More Calories and Lose Weight Faster With These Tabata Workouts
Before and After Weight Loss
After Losing 100 Pounds, This Fit Mom Is Getting Real About Excess Skin
Class Fitsugar
Get Ready to Move! Booty Shake Cardio Dance Bootcamp

Snack Attack: Inexpensive and Nutritious Snacks (and Meals)

I've been a big Joy Bauer fan; she kind of has a tough love approach to eating. In her book, Food Cures, she gives great tips and tidbits on how to eat right, easily.

Joy has a little column/blog on Yahoo health, and her most recent entry about finding inexpensive, healthy snacks was right up my alley, particularly since I am always complaining about how expensive it is to be healthy.

Here are highlights:
Afternoon Snacks:

  • 5 cups air-popped popcorn (2 tablespoons Jolly Time kernels) = 5 cents
  • 1/4 cup raw almonds = 20 cents
  • 1 Polly-O string cheese (from a large bag at a wholesale club) = 16 cents
  • 1 apple = 50 cents
  • 1 Nature Valley granola bar packet (from a large box at a wholesale club) = 16 cents

For some inexpensive and healthy meal ideas, just

Breakfast: Scrambled Eggs and English Muffin = $1.20
Two scrambled eggs cooked in nonstick spray; serve with toasted whole-grain English muffin topped with 2 teaspoons of I Can't Believe It's Not Butter.

Lunch: Taco Bell = $1.98
Two "fresco style" healthy chicken or bean tacos (extra salsa)

Dinner: Pasta with Marinara Sauce and Shrimp = $1.70
2 oz dry Mueller's whole-grain penne (1 cup cooked) with ¾ cup marinara sauce and 3 ounces frozen shrimp.

Source

Around The Web
Join The Conversation
ktgrl1818 ktgrl1818 8 years
yum! i got a 3 lb bag of apples (organic) for only 1.99!
TidalWave TidalWave 8 years
"1/4 cup raw almonds = 20 cents" But a plastic tub of them is close to $6.
TidalWave TidalWave 8 years
"1/4 cup raw almonds = 20 cents"But a plastic tub of them is close to $6.
Spectra Spectra 8 years
I buy apples for like, $1 a pound. So it works out to be approximately 50 cents each, maybe a little less. I suppose organic stuff would cost more though. Eggs are the best cheap food there is. They cost something like 80 cents a dozen (I get free range ones from a lady I work with for $1 a dozen and they are MUCH fresher than the store bought ones). They're a great source of protein and are loaded with vitamins. I also like canned tuna, brown rice, frozen veggies, broccoli, and milk as good, cheap food. If you know how to shop, you can eat really healthily for not a lot of $$.
Spectra Spectra 8 years
I buy apples for like, $1 a pound. So it works out to be approximately 50 cents each, maybe a little less. I suppose organic stuff would cost more though. Eggs are the best cheap food there is. They cost something like 80 cents a dozen (I get free range ones from a lady I work with for $1 a dozen and they are MUCH fresher than the store bought ones). They're a great source of protein and are loaded with vitamins.I also like canned tuna, brown rice, frozen veggies, broccoli, and milk as good, cheap food. If you know how to shop, you can eat really healthily for not a lot of $$.
kgtg1 kgtg1 8 years
I bought three organic apples this morning for 2.96
HeatherLHayen HeatherLHayen 8 years
When was the last time you bought at 50 cent apple? I just bought three the other day and it cost $8, and they weren't even organic.
HeatherLHayen HeatherLHayen 8 years
When was the last time you bought at 50 cent apple? I just bought three the other day and it cost $8, and they weren't even organic.
skinnyforme skinnyforme 8 years
This can be very handy.
skinnyforme skinnyforme 8 years
This can be very handy.
caernarvan caernarvan 8 years
I don't know... I question the labeling of a Taco Bell meal as Healthy. Although I haven't read the nutritional info.
merymery merymery 8 years
As a college student, this is perfect. Thanks!
hottpink hottpink 8 years
Yum!! I don't like any of the meals, but I will definitely try some of the snackies!! :)
rlveronica rlveronica 8 years
This is great, thanks Fit! :)
Chocolate Chip Pumpkin Protein Balls
Healthy Food For College Dorms
Chocolate Raspberry Protein Balls
Healthy Zucchini Bread | Vegan
Avocado Smoothie Recipes
DIY Mason Jar Snack Idea
Healthiest Food at Taco Bell

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Fitness
X