Skip Nav
Summer
A Workout to Help You Build Strong and Shapely Legs
Healthy Recipes
50+ Delicious Recipes That Effortlessly Cut Carbs
Beginner Fitness Tips
You Don’t Have to Lift Heavier Weights to Build Muscle, Says Study

Weight Loss Program Cost Comparison

How Much One Month of Weight Loss Costs

Carrie Fisher recently lost 50 pounds on Jenny Craig, and Jennifer Hudson dropped from a size 16 to a six with the help of Weight Watchers. They are living proof that these programs actually work, but just how much will they cost you per month?

Program Sign-Up Fee Monthly Fee Food and Other Costs
Jenny Craig $20 for 20 pounds (10-week limit) About $5 a meal (for three meals a day it costs $420 a month)
NutriSystem Basic four-week plan that includes three meals a day and a dessert: $233.28
Slim-Fast Each day costs $1.50 for three snack bars, $3.60 for two shakes, and one 500-calorie balanced meal that you provide ($143 a month plus the cost of food for 28 meals)
Weight Watchers $29.95 $17.95 Weekly meetings cost between $12 and $15 a week ($48 to $60 a month), plus the price of food you provide for one month (about $300 to $500)

If you follow the plan to a T, you'll drop one to two pounds per week. If money is an issue and you have a big number to lose, it's tempting to go with the cheapest program. But the bottom line is to choose a plan that works for you and gives you the knowledge you'll need to keep the weight off once you hit your goal.

Have you ever tried one of these weight loss programs? If so, would you recommend it to a friend?

Around The Web
Join The Conversation
Jenny-Sugar Jenny-Sugar 4 years
Hi MissMarisol! NutriSystem offers a couple programs depending on how many meals you want to buy from them. The program highlighted here is called NutriSystem Basic, which includes three meals and one dessert each day for a month. It sounds like you're referring to the NutriSystem Select plan where you buy less food from NutriSystem, and the rest you buy and prepare yourself. As far as the cost of food for Weight Watchers, if you spend about $100 a week for groceries, that's $400 a month. So whether you spend more or less, I think $300 to $500 is pretty reasonable for most people. It's awesome that you only spend $250 a month!
crazylovevbug crazylovevbug 4 years
I swear by Weight Watchers. I lost 20 pounds four years ago and have maintained it because of the program. If you mean $300 to 500 on groceries that you would buy anyway, I think that is extremely overestimated. On Weight Watchers you just buy food the same way you would normally! There is no food you have to eat.
MissMarisol MissMarisol 4 years
I think you are missing a lot of info for this post. For example, NutriSystem you still have to buy other food that isn't pre-packaged like fruits and vegetables. That adds up. I have been on WW for the past 11 months and no way do I spend between $300 to $500 on food. I spend about $250 tops & I live in CA and at times shop at Whole Foods. There isn't a monthly fee. You sign up and pay for meetings whether it be per meeting or if you decide on a 3 month plan. Now as to your question, i would recommend WW. I've been successful with it so far (have lost 66 pounds) and it teaches you moderation. You can eat anything you want. With these other plans, you are limited and have to eat "diet" food.
Low-Carb Recipes
What to Eat For Breakfast to Lose Weight
High-Fiber Breakfasts For Weight Loss
How Not to Lose Weight
Best Lunch Recipes For Weight Loss
Double Protein Intake to Lose Weight, Study Says
Weight-Loss Salads

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Fitness
X