Skip Nav
Appetizers
50 Bite-Size Apps Perfect For Super Bowl 50
Giada De Laurentiis
The 1 Recipe You Should Make This Super Bowl, According to Giada de Laurentiis
Health News
Get Your Guac On: The Chipotle E. Coli Outbreak Is Officially Over

Chad Robertson's Tartine Bread Cookbook Sparks Cult Following

Let's Dish: What's the Most You're Willing to Pay For Bread?

San Francisco's Tartine Bakery is wildly popular, not only for its loaves and croissants, but also for its recently published cookbook, Tartine Bread, which has only been out for half a year but already has a cult following of amateur bread obsessives that The Wall Street Journal examines in a recent article.

I'm too timid to try fostering sourdough starters, but there have definitely been times when I've doled out upwards of $7 for Tartine's legendary loaf — which, although huge, is easy enough to devour within minutes. Katie feels the same way: it's a steep price to pay, worthy for certain special occasions.

How much money are you willing to spend — and how far and wide are you wiling to go — for that impeccable loaf?

Source: Flickr User kowitz

Around The Web
Best New Snacks 2016
Rainbow Bagels From the Bagel Store
How Many Chicken Wings Will Americans Eat in Total This Super Bowl Sunday?
How to Order Starbucks's Valentine's Day Drinks

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
amber512 amber512 4 years
I am cheap when it comes to bread since I very rarely just have a slice of bread. Unfortunately gluten-free bread is about $5 a loaf, which is painful!
JaimeHD JaimeHD 4 years
I would buy Tartine bread more if they didn't require a reservation three days in advance for a loaf now! Who can plan that far ahead?
Susannah-Chen Susannah-Chen 4 years
To be honest, I'm not a big bread buyer — I'll eat gluten like nobody's business, but it makes me tired sometimes. But when I do buy bread, I try to make it count — even if that means that a loaf costs $7!
Katie-Sweeney Katie-Sweeney 4 years
I'm pretty sure my dad and I went crazy once at Della Fattoria in Petaluma. We were having a grilled cheese party and bought like $20 worth of bread.
Latest Food
X