Skip Nav
Original Recipes
Perfect Cocktail Pairings For the 2016 Grammys
Cooking Basics
How to Cook Chickpeas Every Which Way
Cooking Basics
The Best Way to Stock Up on Homemade Soup

Food Sizes Shrinking, Prices Stay the Same

On Friday afternoon I was in the ice cream aisle at my local grocery store. Since food is incredibly pricey these days, I was searching for the cheapest vanilla ice cream. As I reached for what I thought was the cheapest, my bff pointed out that it was actually a smaller container with a more expensive price tag! As we all know, ice cream cartons aren't the only items on grocery store shelves that are shrinking, and Time magazine reports on the growing trend:

Soaring commodity and fuel prices are driving up costs for manufacturers; faced with a choice between raising prices (which consumers would surely notice) or quietly putting fewer ounces in the bag, carton or cup (which they generally don't) manufacturers are choosing the latter. This month, Kellogg's started shipping Apple Jacks, Cocoa Krispies, Corn Pops, Froot Loops and Honey Smacks containing an average of 2.4 fewer ounces per box.

Other brands that are offering consumers shrunken products at unchanged prices are Tropicana, Wrigley's, Hellman's, and Country Crock. Have you noticed any of these smaller products at your supermarket?

Source

Around The Web

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
BRANDYNICOLE730 BRANDYNICOLE730 7 years
I used to be able to go to the grocery for the basics, and leave with only spending $20. Now, it's $35-$40. Also, I know this comment will belong on the news section, but do the economists take into factor that prices on everything have soared? So, when they get incredibly joyous about the "growth" we have experienced in the last quarter, do they take into account that us, normal folks are spending way more to buy the same items? I think that's a very good question. If you have to spend twice as much at the grocery store to take home the same items, does that really qualify as growth? Or are they just concerned with the profits being made by these companies and totally disregarding the strain grocery shopping is putting on American families.
lexichloe lexichloe 7 years
In these times, w/ this economy, everyone would be smart by buying the cheapiest products.
j2e1n9 j2e1n9 7 years
Good! Maybe I'll lose weight :P
verily verily 7 years
Yeah, Dreyer's/Edy's totally shrank! I also look at the unit price when trying to decide what to buy.
Marci Marci 7 years
Food prices have risen higher and faster than ever before, and it's going to get worse. When I want a treat, it's Tasti D-Lite. They're all over New York, and the one nearest where I live recently started making their servings 1/3 size less for the same price. None of the others are cutting the portions - at least not noticeably, so I stopped going there. Do they really think I'm not going to notice? I'm working hard for every dollar I make, and I'm going to get the most bang for my buck, even if it means walking further or having something less often.
shoneyjoe shoneyjoe 7 years
I always go by the unit price. Definitely something my parents taught me too.
ilanac13 ilanac13 7 years
i know - we are all suffering just a bit on the cost of food production and all that. and the worst is that we're all trained to look for lower prices, and not the unit price. i hope that there's a break in it soon - cause we don't get raises at work based on rising costs of gas/food etc.
ella1978 ella1978 7 years
My BF get's ice cream at the store, and noticed that all of what I beleive were Edy's ice cream containters have gone from like 13.4 ounces to 12? Something like that. They were considerably smaller. It's bad enough that things are more expensive. Don't start taking shares out of it too! This seems awfully shady...
Food Food 7 years
I second that, Party. Ever since I was a kid, my frugally-minded father has always referred me to the unit price, a number that can usually be found in small type above or below the price. The unit price breaks down the actual cost per ounce/gram/pound/etc. Now, as a budget-conscious adult, I find it very helpful!
Latest Food
X