Skip Nav
Grilling
How Your Favorite Chefs Make Hot Dogs
Original Recipes
This Lemon-Thyme Baked Chicken Recipe Will Become Your Weeknight Staple
Summer
20 Chicken Recipes That Take Summer Dinners to New Heights

Got Milk? You Might Need Some Extra Cash First

Warning milk drinkers, you might want to start tightening those purse strings, the cost of milk is going up. Since January, the price of a gallon of milk has gone up a dollar in California - bringing the minimum retail price for a low-fat gallon of milk to $3.10. Similar pricing issues are being felt across the country and are said to be caused by several factors:

  • High price in the corn-based feed the farmers provide to their cattle.
  • Drought in Australia has challenged their highly exported dairy industry.
  • Fewer supplies coming from Europe due to a cap on dairy subsidies.
  • High demand in Asia and other nations with developing economies.
  • Increased gas prices mean increased delivery costs.

Not worried because you don't drink milk? Think again. This pricing structure might end up effect your lattes, chocolates, and cheeses too.

In May, the Hershey Co. in Pennsylvania revised its 2007 earnings expectations, saying higher dairy input costs are "adversely impacting'' its outlook.

In Seattle, a spokeswoman for Starbucks Coffee Co. said that dairy represents from 5 percent to 10 percent of the company's costs, "and as such will put pressure on our cost structure in fiscal 2007.''

In San Francisco, Todd Parent, chief executive of Extreme Pizza ... said he expects to raise prices $1 per pizza in the near future -- a 3 to 5 percent price increase -- to cover costs.

Something tells me this might be a bad time to develop an ice cream sandwich habit...

Source: San Francisco Chronicle

Around The Web
Join The Conversation
controlledspin controlledspin 8 years
Yeah, I live in PA and milk is already over $3 a gallon.
ALSW ALSW 8 years
Milk here in MD is already around $3. I'm used to it...Sadly enough.
bfly1133 bfly1133 8 years
We have been noticing the increase as well. I am thankful we only have to buy for two people.
crispet1 crispet1 8 years
I heard about this. It kinda sucks.
pattyxxcore pattyxxcore 8 years
Come on Starbucks. For the price of one tall capp, you pay for that whole gallon of milk.
Another El Jefe Pop-Up; Eat Drink SF's Chronicle Class
WATCH: Amy Schumer Gets Catfished by Jake Gyllenhaal - and It's Not Pretty
New iPad Price and Release Date
Could You Live in a Gallery-Like Home?
Sexual Assault Survivors' Bill of Rights | Video
Ways to Get Kids to Drink Milk
How Much Infant Formula Costs

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Food
X