Skip Nav
Trader Joe's
The Best New Trader Joe's Items to Fill Your Cart With This Month
Recipes
Peppermint Pattie Brownie Hearts Are Downright Lovely
Original Recipes
Velveeta-Free Queso to Make This Super Bowl

Kraft and Kellogg's Increase Their Prices

Get Ready to Start Spending More at the Grocery Store

Last week, Hershey's succumbed to the rising prices of dairy and wheat products by hiking up its chocolate prices. This week Kraft Foods and Kellogg will be doing the same. This means you should be seeing an increase in your Rice Krispies, Eggos, Kraft Singles, Mac 'n' Cheese, DiGiorno pizzas, and many other products from these companies.

This is bad news for our slowing economy, and is actually the largest jump in food prices since 1990. Have any of you seen signs of rising prices in your markets? Do you think the price hike will affect the way you eat?

Source

Around The Web
Slow-Cooker Chili Con Queso
Slow-Cooker Spaghetti and Meatballs
Baked Eggplant Parmesan
Easy Grilled Pizza

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
celebrity_soup celebrity_soup 8 years
how absurd
carlabunnie carlabunnie 8 years
If anything good can come out of this, maybe it is that people may start buying more fresh produce and less processed food. As for the dairy increase that just sucks. If anything you would hope that companies would start increasing the price on candy, soda, junk food and lowering the price on fruits, veggies and dairy. Why is it the food that is the worst for you is always the cheapest. Why should eating healthy be a luxury?
sundrops sundrops 8 years
We already buy organic milk and eggs, so those prices are already over the top. I don't think this will affect us much, but I could be wrong. Oh yeah, and buying local is a good idea if you have that option. Here in Austin there isn't too much fresh produce, or fresh fish, or much of fresh anything,e except for okra.
Iwillmarryunick Iwillmarryunick 8 years
Buy local and not processed food. It's not that hard for me to stay in the $50 range for 1 person a week and thats with fresh fish and produce. And cheese. Can't live without my cheese!
psangel psangel 8 years
I agree with ashcwebb! I am already paying alot of money for groceries each week this is getting ridiculous.
caligirl101 caligirl101 8 years
No, I love dairy. Milk, cheese, cream cheese, sour cream, ice cream, whip cream, cream, cottage cheese, etc.
aimeeb aimeeb 8 years
I'm with emalove-it doesn't affect what I buy RIGHT NOW and I hope it stays that way. :(
CestLaVie CestLaVie 8 years
I noticed last week that even the cost of the cat food I buy went up substantially.
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 8 years
Good thing i dont buy brand name. PUBLIX brand all the way!
PooLovesBoo PooLovesBoo 8 years
It's absolutely ridiculous! I went to walmart and everything went up. It's unbelievable.
Veekore Veekore 8 years
Solution? Don't eat processed foods like Mac and Cheese and buy generic
Hurricane Hurricane 8 years
This is bad news. I already feel like I spend a small fortune each week on groceries. I am really going to have to keep an eye out for those supermarket promotions now!
fuzzles fuzzles 8 years
Gotta say that I can't wait for the farmer's markets to start up in Minnesota. The good local stuff "should" be cheaper since the Minneapolis/St. Paul markets only allow produce that has been grown within a 60 mile radius of the Twin Cities. Hope they don't jump on the greed bandwagon!
tlsgirl tlsgirl 8 years
Ugh, because I was getting off so cheaply at the grocery store before now. It's literally costing about $130 every time that I go, and it doesn't last that long. Boo.
SeptemberLights SeptemberLights 8 years
I will be going Generic more often...
colormesticky colormesticky 8 years
I was wondering why the Super Bowl sales were so lame this year. :(
sophia_HL sophia_HL 8 years
I heard on CNN that the price of wheat rising can be attributed to the fact that farmers are choosing to raise corn because they think it can be used for an alternative fuel.
fuzzles fuzzles 8 years
I'm a pretty big fan of "store brand" products for everyday eating. A local news channel in Minneapolis did a blind taste test of a local grocery chain's store brand versus the big name brands a few years ago. With the exception of Kraft Mac and Cheese, the store brands won every catagory! However, if I am entertaining, I will splurge on specialty items.
ilanac13 ilanac13 8 years
this is going to get out of hand. if the things that we need most are going to get more expensive - then we need to start making more money and i don't see that happening any time soon. 'excuse me boss - the price of milk is going up so i need a raise'
Food Food 8 years
Choco-cat - good question, i got that tidbit of info from the wall street journal, but there aren't any other facts than that. I'll see if i can dig up anything.
emalove emalove 8 years
I don't really buy any of these foods, other than some Kellogg's cereals. But it IS disconcerting...it makes me think that most other brands will do the same eventually too. And that stinks.
esmerb esmerb 8 years
This makes me officially scared about the economy. I need cheese in my life, if prices keep going up, this will be one of the many sacrifices I am already making.
BRANDYNICOLE730 BRANDYNICOLE730 8 years
The last time we were in Sweetwater, 6 months ago, their milk was well over $5 a gallon. I guess the smaller the town the more they spike the prices, because you have to drive farther to get anything cheaper, or sometimes anything at all.
Choco-cat Choco-cat 8 years
I'm curious about the end comment "This is bad news for our slowing economy, and is actually the largest jump in food prices since 1990". What was the food price jump in 1990? And what is it now? And I'm unclear if this jump is in reference to a jump for a year, or a month, or what. Does anyone know this information?
BRANDYNICOLE730 BRANDYNICOLE730 8 years
Yea, I've noticed. Going to the store for one of each: loaf of bread, gallon of milk, dozen eggs, you are unlikely to escape paying any less than $10 for those staples. Luckily, I made a trip to the bread store a couple weeks ago, spent $10 and got enough bread to last 2 months. Wish we still had chickens chilling in the backyard, cuz the eggs are so much healthier, and obvs cheaper. Now, I gotta wait til I go to Sweetwater to have fresh eggs. :(
Latest Food
X