Skip Nav
Photography
The Heartbreaking Reason 1 Photographer Took Pictures of These Kids With Down Syndrome
Kid Shopping
Bye-Bye, Ponytail! 11 Easy Hairdos For Your Daughter
Parenting
Why We Shouldn't Teach Our Children to Be Racially Colorblind

Junk Food Consumption During Tough Times

Ecomomics: Have Tough Times Brought Out Junk Food?

In these tough economic times, many families are struggling with putting healthy food on the table. A nutrient-rich, vegetable-filled salad with meat often costs significantly more than a fatty meal from the McDonald's dollar menu.

Parents trying to curb their food budget find that cheaper food prices translate to higher saturated fats and food coloring. In a price war, Kraft macaroni and cheese will almost always beat out the organic wheat pasta and marinara sauce. While many tots may rejoice in the presence of junk food, mommies might cringe with every lil bite they take.

Has your grocery list changed since the economy started to tumble?
Source

Around The Web
Join The Conversation
Greggie Greggie 7 years
I have two children that need a during school snack as well as after school. I just don't find a huge difference. They eat the produce quickly anyway, so it going bad isn't an issue.
ktdid214 ktdid214 7 years
"Produce isn't more expensive than junk food at all, in my experience, especially per serving." Produce costs a lot more than junk food per serving. Say you have 2 kids that need an after school snack. Which is cheaper, a half pound of grapes at $1.29, or a hand full of pretzels at $1.49 a bag? Not to mention produce goes bad quickly, and junk food has a longer shelf life.
ktdid214 ktdid214 7 years
"Produce isn't more expensive than junk food at all, in my experience, especially per serving."Produce costs a lot more than junk food per serving. Say you have 2 kids that need an after school snack. Which is cheaper, a half pound of grapes at $1.29, or a hand full of pretzels at $1.49 a bag? Not to mention produce goes bad quickly, and junk food has a longer shelf life.
LiLRuck44 LiLRuck44 7 years
Healthy organic food is a priority in our house, it dominates our budget big time. I do know a pound of organic grapes for a snack costs more than some little debbie snack cakes would.
LiLRuck44 LiLRuck44 7 years
Healthy organic food is a priority in our house, it dominates our budget big time. I do know a pound of organic grapes for a snack costs more than some little debbie snack cakes would.
MotoLinz MotoLinz 7 years
I wish we lived where you live, Greggie, because our grocery bill has gone up at least 50% in the past few months - produce being the biggest offender. I haven't changed my buying habits, but the hit on the wallet is definitely more significant.
Vaadsfweytes Vaadsfweytes 7 years
I grew up eating very healthy. I still purchase organic products.
Greggie Greggie 7 years
No. We still buy the same stuff and our grocery bill hasn't gone up much at all. Produce isn't more expensive than junk food at all, in my experience, especially per serving.
GlowingMoon GlowingMoon 7 years
"no.. lol fresh produce costs WAYYY more then junk, thats why so many people resort to buying it.. its expensive to eat healthy and well."Oh.I think there's an economic way to eat, without compromising on health. About half of our form of fruits and veggies comes in the DRIED and FROZEN variety. Dried and frozen fruits and veggies are healthy, and are reasonably priced (they're more affordable than fresh). I buy these because in our household there are only the two of us (me and hubbie), and we can't eat fresh produce fast enough before it goes bad. Having half dried/frozen produce and half fresh produce works for our household.
GlowingMoon GlowingMoon 7 years
"no.. lol fresh produce costs WAYYY more then junk, thats why so many people resort to buying it.. its expensive to eat healthy and well." Oh. I think there's an economic way to eat, without compromising on health. About half of our form of fruits and veggies comes in the DRIED and FROZEN variety. Dried and frozen fruits and veggies are healthy, and are reasonably priced (they're more affordable than fresh). I buy these because in our household there are only the two of us (me and hubbie), and we can't eat fresh produce fast enough before it goes bad. Having half dried/frozen produce and half fresh produce works for our household.
MissSushi MissSushi 7 years
no.. lol fresh produce costs WAYYY more then junk, thats why so many people resort to buying it.. its expensive to eat healthy and well. some poeple just dont have the luxory of being able to not scrimp on the grocery list.
MissSushi MissSushi 7 years
no.. lol fresh produce costs WAYYY more then junk, thats why so many people resort to buying it.. its expensive to eat healthy and well. some poeple just dont have the luxory of being able to not scrimp on the grocery list.
meandtheo meandtheo 7 years
i feel very lucky to not have been hit personally by the economic downturn, if i were i would skimp on a lot of things but my families health is not one of them. i want my daughter to grow up knowing what "real" food is and enjoying a variety of healthy foods...i know at some point she will taste and surely enjoy junk food, but not in my house, well at least not yet anyway!
meandtheo meandtheo 7 years
i feel very lucky to not have been hit personally by the economic downturn, if i were i would skimp on a lot of things but my families health is not one of them.i want my daughter to grow up knowing what "real" food is and enjoying a variety of healthy foods...i know at some point she will taste and surely enjoy junk food, but not in my house, well at least not yet anyway!
GlowingMoon GlowingMoon 7 years
In general, doesn't fresh produce cost LESS than processed foods (like junk food)? That's been my experience.
bluepuppybites bluepuppybites 7 years
I'm sad to say that yes I have had to break down, and buy the junk but usually as a last resort. I've always tried to make the best things possible for my family, even if it means that I have to splurge. I always try to keep things like canned soup and tuna on hand as well as a freezer stocked with vegetables, for when we might have to wait a few days before we go shopping, and won't be tempted to go somewhere like McDonald's (which I honestly hate fast food so we usually order pizza)
Foods Cheaper to Make Rather Than Buy
How to Talk to Kids About Money
Family-Friendly Airbnbs
Weird Eating Habits
Jean Chatzky Discusses Right Time to Have a Baby
Does a Recession Create Troubled Teens?

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Moms
X