Skip Nav
Job Search
Follow Up After a Job Interview With This Email
Organization
100+ Cleaning and Organizing Hacks
Wedding
72 Beautiful Wedding-Invite Printables to Download For Free!

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

It's been a couple of weeks since we've played Trip to the Grocery Store because I've been terrible about eating at home lately. Busy days lead to unmotivated evenings, but now that my fridge is full of goodies I have no excuse for ordering in.

My trip to Safeway this weekend was surprisingly pleasant and it seemed as though everything I touched was discounted — love that! Let's see if you can guess the original prices for the items I purchased on sale. How money are you?

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

I scored a jar (46 fl. oz.) of Mt. Olive dill pickles for $3.00. How much was it originally?

Progress  
Around The Web
Join The Conversation
rainonme224 rainonme224 8 years
The Shredded Wheat price is expensive! I think its expensive when it's regular price at $3.15! And the avocados are super expensive too, depending on where you go you can get them for about 75 cents! I'm glad I don't like there, I thought things were getting expensive in WI I couldn't imagine paying your prices.
Gabriela14815884 Gabriela14815884 8 years
Apparently I am not money this time around :( I think its those West Coast prices lol
The-City-Girl The-City-Girl 8 years
Omg did you go to the Safeway on Church/Market? What a MESS--I couldn't find anything! They're totally remodeling, I guess. But everything was on sale, which was the upside. LOL I was thinking that all those prices listed sounded like steals. . .but then again I grew up in one of those place where just EVERYTHING is more expensive :-(
uptown_girl uptown_girl 8 years
Those prices are INSANE, you need to move to Nashville, TN! We have much cheaper groceries!
Deba22 Deba22 8 years
Haha, I just like to see what you buy!
chicagojlo chicagojlo 8 years
So glad I don't live where you do. I don't pay anywhere near those prices at my local Safeway.
o0Riptide0o o0Riptide0o 8 years
I agree with SugarFreak the area really affects how you would have answered this, and I got 0% so I guess I dont know these prices but I was guessing for my area
LesleyP825 LesleyP825 8 years
$5.15 for a box of Shredded Wheat?? That's insane! That's cheap for a bottle of Clorox Green Works. I think I paid $4.69 the other day.
LesleyP825 LesleyP825 8 years
$5.15 for a box of Shredded Wheat?? That's insane!That's cheap for a bottle of Clorox Green Works. I think I paid $4.69 the other day.
SugarFreak SugarFreak 8 years
Wow...0/5 and I'm the saavy shopper in my family. Avocado costs $2.29 by you? Not on sale, here in NJ, it's about $1.50. On sale you can get each for a little under a buck. Interesting how demographic affects grocery prices.
cmd0610 cmd0610 8 years
Wow! I really need to pay more attention to what I pay for stuff haha. Sooooooooooooooo ashamed
Cheapest Supermarket Chains
This Week's Food Section Headlines: Feb. 3, 2010
Under $20 Wines For Hostess Gift Ideas
Ways to Save on Groceries
Best Things to Buy at Target
How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway
How to Save Money at Bed Bath & Beyond

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Career & Money
X