Skip Nav
44 Quote Tattoos That Will Change Your Life
Budget Tips
101 Costumes to DIY on the Cheap
Budget Tips
57 Cheap and Original DIY Couples Halloween Costumes

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

My trip to Safeway this weekend taught me that I need to pay better attention while I'm shopping. I ended up taking home a jar of rotten pickles because I was rushing through the trip and had to go back to the store, wasting both time and gas. Other than the pickle incident it was a successful trip to the grocery store. Can you guess how much I paid for some of the items I purchased?

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

I bought a 1.5 pound bag of Brach's candy corn for my seasonal coffee table candy. Can you guess how much it cost?

Around The Web
Join The Conversation
Soapboxer Soapboxer 8 years
Ha! Safeway, you must live in DC.
drinkcocacola drinkcocacola 8 years
Where I live Campbell's Healthy Harvest soups are 2/4.00 and the Progressos are 2/5.00. Such a huge difference from the prices you got, I was really surprised!
bluesarahlou bluesarahlou 8 years
Safeway is pretty expensive in general. I totally bombed that one!
brookrene brookrene 8 years
All that food is so expensive, my goodness! That's exactly why i go to Walmart, I know people hate it, but if it saves me $ I'm all over it.
insanitypepper insanitypepper 8 years
Avocados are in the $1.50-$2.00 range here, too.
bchicgrl bchicgrl 8 years
Wow I can't believe candy corn costs that much at Safeway, you're better off at Target (you can save a ton of money). It's insane on how much of a price different there is between Safeway and target for the same fricken item.
bsglrok132 bsglrok132 8 years
Avocados here in Indiana cost $2 each!!
ilanac13 ilanac13 8 years
how sad is it that i don't know how much things cost in comparison to others? i guess it's just an example of how i only know the things that i buy vs. everything else that's out there.
SDTransplant SDTransplant 8 years
Wow, avocados are much cheaper there. Last time I bought avocados, two Hass ones cost $1.50 each!
4 Humitas Recipes You Probably Haven't Tried, But Should
Latin American Beers
The Definitive Guide to Mexican Queso
Avocado Oil Uses
No-Bake S'mores Cake | Food Video
Facts About Goya
Spicy Food Stops Cramps

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Afforable DIY & Organization
All the Latest From Ryan Reynolds