Skip Nav
Advice
Can't Sleep? Banish This 1 Thing From the Bedroom
Work Life Balance
The 365-Day Happiness Challenge Guaranteed to Change Your Life
Budget Tips
36 Dollar-Store DIY Projects to Try Out

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

When only four items on a long grocery receipt are full-priced, you know that you've saved some good money on your grocery bill. This was the case with my most recent trip to Safeway, when nearly every item I bought was discounted from its normal price. Score. Can you guess how much some of my groceries cost? Take the quiz!

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

I bought a jar of Classico pasta sauce on sale for $2.50. What was its original price?

Progress  
Around The Web
Join The Conversation
Miss-Senorita Miss-Senorita 7 years
3/5 not bad.
Miss-Senorita Miss-Senorita 7 years
3/5 not bad.
Symphonee Symphonee 7 years
I used to shop at Safeway but Aldi and the local produce market are more my speed(budget) now
True-Song True-Song 7 years
Savvy, I'm a little surprised your post is about the delight of the Safeway Club Card discounts. I would expect you be keeping a sharp eye out and noting that Safeway marks everything up so it feels like their discounts are a great deal. Other stores might just mark that jar of sauce at $2.50, but Safeway prices it higher so it feels like $2.50 is a special deal. I still shop there (I get United Airline Miles for it) but I'm aware I'm getting suckered. : )
chatondeneige chatondeneige 7 years
Plenty of Safeways here (three in my fairly small town!) but since I'm a few hundred miles inland and not in a trendy place like SF, things are way cheaper here!
aimeeb aimeeb 7 years
No safeway here...
aimeeb aimeeb 7 years
No safeway here...
LoveSarah LoveSarah 7 years
We don't have a safeway here, plus I know cost goes up and down depending on your area. I took a few good guesses though!
Smart-Living Smart-Living 7 years
Sorry for the confusion, TidalWave. Yes, at $3.99 the muffins were still the cheapest of the options.
lilkimbo lilkimbo 7 years
I understood what you were saying, Savvy. English muffins are so inexpensive! My grandma used to eat them all of the time when I was little; she always had those and Sandies cookies.
lilkimbo lilkimbo 7 years
I understood what you were saying, Savvy.English muffins are so inexpensive! My grandma used to eat them all of the time when I was little; she always had those and Sandies cookies.
TidalWave TidalWave 7 years
Obviously I know that. So then the english muffins at $3.99 were the cheapest retail-wise of those four choices?I just found that mentioning the sale price was very confusing.
TidalWave TidalWave 7 years
Obviously I know that. So then the english muffins at $3.99 were the cheapest retail-wise of those four choices? I just found that mentioning the sale price was very confusing.
hope2be hope2be 7 years
I hardly go to Safeway although my fiancee is an employee there and we receive more discounts. We both think they're so overpriced.Instead I go to Winco's, Save-A-Lot, Walmart and sometimes Walgreen (for discounted vitamins--but watch out I once bought something that's expired). But once a month/two months, we try to visit Safeway to shop thou, because they provide less stressful shopping experience than Winco's :D
hope2be hope2be 7 years
I hardly go to Safeway although my fiancee is an employee there and we receive more discounts. We both think they're so overpriced. Instead I go to Winco's, Save-A-Lot, Walmart and sometimes Walgreen (for discounted vitamins--but watch out I once bought something that's expired). But once a month/two months, we try to visit Safeway to shop thou, because they provide less stressful shopping experience than Winco's :D
Smart-Living Smart-Living 7 years
TidalWave- The retail price is how much an item costs before it goes on sale.
TidalWave TidalWave 7 years
i'm confused.... "Which of these items <b>retails</b> for the least money?" You said that the english muffins <i>retail</i>$3.99 but you bought them onsale for $2.50. So what price were you using when you came up with the right answer to this question? Because how are we supposed to know what was on sale or not? Especially since you used the word "retails" in the question.
TidalWave TidalWave 7 years
i'm confused.... "Which of these items retails for the least money?" You said that the english muffins retail$3.99 but you bought them onsale for $2.50. So what price were you using when you came up with the right answer to this question? Because how are we supposed to know what was on sale or not? Especially since you used the word "retails" in the question.
ErinAeSook ErinAeSook 7 years
I would fail miserably at The Price is Right.
Facts About Cholula
7 Totally Weird Facts About Fries
Latin American Beers
Peruvian Recipes
Creative Fruit Recipes For Kids
$5 Meals
Introducing Garlic Scapes, the Power Food That's Perfect For Summer

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Career & Money
X