Skip Nav
Budget Tips
59 Creative Homemade Group Costume Ideas
Budget Tips
57 Cheap and Original DIY Couples Halloween Costumes
Budget Tips
66 Tried-and-Tested Tips For a Frugal Life

How Much Do You Spend on Groceries a Month?

Food is an essential part of our lives. As an avid foodie, I wholeheartedly stand by that statement. I love cooking at home, and sometimes groceries can get quite pricey, especially if you're going organic. I'm wondering — how much do you spend on supermarket shopping a month?

Image Source: Thinkstock
Around The Web
Join The Conversation
PixieBelle PixieBelle 5 years
about $500 a month for 3 of us. We eat well and healthy. I cook 2 full meals a day, and everyone fends for themselves for lunch.
Spectra Spectra 5 years
I spend about $80-$100/week for groceries for me and my husband.
socalbeachgal socalbeachgal 5 years
I spend about $100-150 per week for my husband, teenage son (and friends) and myself. We don't go crazy but don't think we could do it for much less.
amber512 amber512 5 years
I also can spend 100-200 a WEEK. How in the world are people spending less? Not eating?
Lovely_1 Lovely_1 5 years
Alberta - Calgary espeically - is a very expensive place to live. We don't pay PST either so generally prices are higher.
weffie weffie 5 years
haha kind of, or pretty, as in rather... stupid no editing :P
weffie weffie 5 years
Ouch, that is kind pretty pricey! I saw in our Superstore flyer the other day that Pepsi was $2 for 6-packs of the 710 ml bottles, so the exact same amount of pop as in a 12 of cans... It was on sale, but still that's a pretty big difference!
Lovely_1 Lovely_1 5 years
weffie, I live in Alberta and food is very expensive. I make a meal plan weekly and buy ONLY what I need for those meals (nothing special). I don't purchase chips, cookies or pop but yesterday even I saw Coca Cola was $6.99 for a pack of 12. Or you could 3 packs for $12. I shop @ Safeway which I think is pretty mid-range. You get airmiles, and they have good deals if you know how to look. You don't have to bag (like superstore) but you do have to bring the groceries out yourself. I mainly get their brand "Select" as I don't see a difference between. But yes, weekly for the two of us it's around $200.
Lovely_1 Lovely_1 5 years
weffie,I live in Alberta and food is very expensive. I make a meal plan weekly and buy ONLY what I need for those meals (nothing special). I don't purchase chips, cookies or pop but yesterday even I saw Coca Cola was $6.99 for a pack of 12. Or you could 3 packs for $12. I shop @ Safeway which I think is pretty mid-range. You get airmiles, and they have good deals if you know how to look. You don't have to bag (like superstore) but you do have to bring the groceries out yourself. I mainly get their brand "Select" as I don't see a difference between. But yes, weekly for the two of us it's around $200.
bluebellknoll bluebellknoll 5 years
For two, we spend about $250 a month.
weffie weffie 5 years
It depends where I shop... If I've worked a lot lately, I can afford to go to the "good" supermarket and buy more indulgent, as opposed to necessary, items (like the sprouted grain bread that I'll fork over $6 for because it's that good). This week, my total came to $120.However, when money is tighter, I can go to No Frills (the discount supermarket) and get about 2 weeks' worth of food for under $80.Lovely_1 where in Canada are you? I find that, generally, our prices in the GTA are comparable to Buffalo and Detroit... the only way I could see spending $500 per person is by living in the far north or by always choosing the most expensive brands you can find.
weffie weffie 5 years
It depends where I shop... If I've worked a lot lately, I can afford to go to the "good" supermarket and buy more indulgent, as opposed to necessary, items (like the sprouted grain bread that I'll fork over $6 for because it's that good). This week, my total came to $120. However, when money is tighter, I can go to No Frills (the discount supermarket) and get about 2 weeks' worth of food for under $80. Lovely_1 where in Canada are you? I find that, generally, our prices in the GTA are comparable to Buffalo and Detroit... the only way I could see spending $500 per person is by living in the far north or by always choosing the most expensive brands you can find.
juicebox07 juicebox07 5 years
Usually a little more than $100 a month.
Lovely_1 Lovely_1 5 years
wow deidre i wish!!!
Lovely_1 Lovely_1 5 years
wow deidre i wish!!!
Deidre Deidre 5 years
Yeah, those are definitely small amounts in the poll (unless Sugar meant them as per person amounts?). For my 2 adult 1 baby family, we spend an average of $120 a week.
Lovely_1 Lovely_1 5 years
lol i know!
Lovely_1 Lovely_1 5 years
lol i know!
Lovely_1 Lovely_1 5 years
michlny I am in the same boat!Living in Canada we have VERY expensive groceries!Between $400-$500/month PER PERSON lolAnd I eat very healthy btw
How to Live Frugally
Cheap DIY Couples Halloween Costumes
Labor Day Travel Deals
Free Ways to Entertain Yourself at Home
Cheap Date Ideas
Cheap Homemade Halloween Costumes
How to Save Money While Online Shopping

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Career & Money
X