Skip Nav
Disney
19 Facts About Disney's Very Own Private Island
Self Improvement
44 Quote Tattoos That Will Change Your Life
Consumerism
51 Affordable Valentine's Day Gifts For Any Type of Guy

How Much Are Grocery Items

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

Did you ever get frustrated at the contestants on The Price is Right for their inaccurate estimates? Then you'll love getting competitive with yourself in my new feature, "Trip to The Grocery Store." I'll test your knowledge about what items cost at the grocery store according to a receipt from my most recent trip. It will be interesting to see how prices change over time and how cost-aware we really are. In this case, the store was Safeway in San Francisco and the trip was just yesterday. How money are you?

Source

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

Which of these items cost $3.69?

Progress  
Around The Web
This Week's Food Section Headlines: Feb. 3, 2010
How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Thanksgiving
Supermarkets Shrinking
How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
JaeB JaeB 7 years
Sad for most things, but I was also surprised about the detergent being that cheap, and I live in the SF Bay Area, too. Safeway is pretty bad, so we try to drive to Target whenever we can to save a buck on everything and hope we didn't pay more in gas money to get there! About the razor blades: Why do they sometimes charge twice as much for new blades than for a whole new razor with a few refills? That's always confused me when I see it.
JaeB JaeB 7 years
Sad for most things, but I was also surprised about the detergent being that cheap, and I live in the SF Bay Area, too. Safeway is pretty bad, so we try to drive to Target whenever we can to save a buck on everything and hope we didn't pay more in gas money to get there!About the razor blades: Why do they sometimes charge twice as much for new blades than for a whole new razor with a few refills? That's always confused me when I see it.
Glitter650 Glitter650 7 years
I got most right... probably because I live in San Fran... grocery prices are crazy right now ESPecially the eggs ! I usually shop at the little market down the street to save on produce... but they don't carry some other stuff I need. (Bread, other dairy)
Glitter650 Glitter650 7 years
I got most right... probably because I live in San Fran... grocery prices are crazy right now ESPecially the eggs ! I usually shop at the little market down the street to save on produce... but they don't carry some other stuff I need. (Bread, other dairy)
beram1220 beram1220 7 years
Where the heck do you shop for eggs that cost 3.69???
ChicaCity ChicaCity 7 years
Ugh! Lucky!! NYC is soo much more expensive :(
gigill gigill 7 years
Damn, I had no idea about these price since I'm living in the UK and before that Canada. :P
terryt18 terryt18 7 years
That was fun.
terryt18 terryt18 7 years
That was fun.
murdock99tx murdock99tx 7 years
Regarding Gillette Venus: (In my best CSI Miami Horatio voice) "That, my friennnnds..." (pausing to put on sunglasses) "Is why I got.... laser hair removal..." (pushing jacket back w/both hands now placing hands on hips w/feet shoulder-width apart & staring off into the sun)
murdock99tx murdock99tx 7 years
Regarding Gillette Venus:(In my best CSI Miami Horatio voice) "That, my friennnnds..." (pausing to put on sunglasses) "Is why I got.... laser hair removal..." (pushing jacket back w/both hands now placing hands on hips w/feet shoulder-width apart & staring off into the sun)
mz-jay mz-jay 7 years
This is EXACTLY why I moved from SF to Austin. My grocery bill for a family of 4 went from $300-350 A WEEK to $100-150 a week. SF just is not worth it anymore. You have to be a multi-millionaire to live like a middle class person in the rest of the country. I can't tell you how many times I had to bite my tongue from shouting out "It's so cheap!" when I first moved here. Native Texans aren't too keen on CA folk showing up here and raising prices on everything. Because it's all SO CHEAP in comparison.
fuzzles fuzzles 7 years
Amazing how prices differ by region. In Minnysoooder, I can get a dozen eggs for $1.89, and if I keep my eyes peeled for specials, sometimes even for $.99. For a half gallon of milk, I usually spend around &1.79.
aimeeb aimeeb 7 years
Hmmmm that's some cheap laundry detergent...
oliveoyle625 oliveoyle625 7 years
yay, 4 out of 5. I always buy my products on sale or at least try to.
faerymagick15 faerymagick15 7 years
wow, cost is so different here in Florida!!!
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 7 years
dozen eggs here are 1.99.
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 7 years
dozen eggs here are 1.99.
TidalWave TidalWave 7 years
@kaytwo: where are you shopping?! In Piscataway, Arnold Natural Bread 20-oz. loaf, Health Nut, 100% Whole Wheat in Flax & Fiber 1/2 PRICE! -- $1.99 <-- at ShopRite
TidalWave TidalWave 7 years
@kaytwo: where are you shopping?! In Piscataway, Arnold Natural Bread 20-oz. loaf, Health Nut, 100% Whole Wheat in Flax & Fiber 1/2 PRICE! -- $1.99 <-- at ShopRite
kaytwo44 kaytwo44 7 years
Wow! Where are you shopping? So much pricier in NJ...
MindayH MindayH 7 years
I would have gotten them all right if I had just noticed that I didn't click properly on #3!!! Oh well 4/5
verily verily 7 years
What kind of eggs are you buying?!? Even the organic eggs don't cost me that much...This one was tough because the cost of living is much lower in Texas, and I tend to buy my bread from the bakery for $2-3 and buy organic milk from a regional dairy.
verily verily 7 years
What kind of eggs are you buying?!? Even the organic eggs don't cost me that much... This one was tough because the cost of living is much lower in Texas, and I tend to buy my bread from the bakery for $2-3 and buy organic milk from a regional dairy.
Liss1 Liss1 7 years
Wow those prices are even more expensive then the prices here on the Cape. Our prices are crazy here though because it has to come over the "bridge"!
Latest Career & Money
X