Skip Nav
Self Improvement
39 Powerful Quotes That Will Change the Way You Live and Think
Budget Tips
10 Things You Should Buy at Target
Budget Tips
30 Wedding Favors You Won't Believe Cost Under $1
Around The Web
Join The Conversation
acf222 acf222 7 years
Anywhere between $400-500 between myself and my fiance (we live in NYC). We shop for basics at big grocery stores and use lots of coupons, but we also are big on high-quality meats and organic produce so we also shop at our local butcher (also helping to support small businesses!!) and Whole Foods. I also have specific dietary needs for health reasons, so I frequent health food stores. We also have been doing a lot of entertaining of friends at home instead of going out for dinner. We also come from cultural backgrounds that place a heavy emphasis on food and enjoying meals with friends and family, so we make sure to get the quality stuff. It makes a big difference!
HTCmom HTCmom 7 years
Btwn $500-$600, for the 5 of us. That includes diapers for triplets (1 case a week). We only eat out/in a couple times a month (that's part of our entertainment budget). I use loads of coupons, buy on sale & use the local farmers market.
margokhal margokhal 7 years
I live at home and don't have a job right now...but I have to help pay for groceries. Whatever we spend every month, it's entirely too much. When I lived by myself, I would only spend maybe $100-150/mo on food. But now I have to pay for a lot of frivolous stuff that I don't eat or want - but other people do. Ugh.
Kimpossible Kimpossible 7 years
^ and "groceries" does include various sundries in addition to food items. (just not eating out, as mentioned).
Kimpossible Kimpossible 7 years
Approx. $1500 a month for a family of 6 and that is only groceries, it does not include any eating out (that's an entertainment budget item).
mek123 mek123 7 years
About $600 - $800 a month for 3 including a teenager who will eat us out of house and home.
fakeplanettelex fakeplanettelex 7 years
generally about $200-$300 total, but that doesn't include how much we eat out/order takeout, etc. :( been trying to cook more at home so hopefully it will go down over the next few months.
LesleyP825 LesleyP825 7 years
My husband and I tend to spend about $500-$550 per month. But we brown bag our lunches, bring our own coffee, never get take-out and only eat out about twice a month.
Smacks83 Smacks83 7 years
Chrstne, well if it includes all that extra stuff then it def. makes more sense. I was wondering how two ppl. spend $1000 purely on food a month,lol! Lickety, I know what you mean about grassfed being more expensive. I buy it because to me its more responsibly raised meat (not due to an allergy) but yeah, sometimes you see the difference between a grainfed steak and a grassdfed can be like $9 extra bucks a pound in some places. Ah well, its a good thing I don't have very much meat/poultry/seafood in the end. I prefer to eat less of a higher quality food than more of a lower quality one.
lickety-split lickety-split 7 years
probably about $500-$600 a month. i have a child with some allergies that means i have to shop at speciality stores, and we eat grass fed beef (again, grain allergy means this is necessary). there are 4 people living in our house.
Chrstne Chrstne 7 years
We don't buy much processed, pre made stuff. But our grocery bill also includes booze, toiletries, etc. So maybe that's why it seems like a lot. On just FOOD itself, it's about 3 or 400 dollars a month. I have no idea why. I mean, healthier food is a bit more expensive, but it's two of us. I know he does buy some processed stuff like hot pockets and what not for lunch at work, but that's about it. And I guess it's another 400 on things we need for the cat, personal care, and the alcohol thing, which on weekends really puts us over the top. I wanted to cut the grocery bill down, just for food, but I have a hard time finding ways.
ella1978 ella1978 7 years
BTW, that is because I am a vegitarian and my hubby to be is not, so our dinner are basically two different meals! I'm starting to get in the habit of making bigger meals and freezing extras as much as possible. It's always great after a hard day to go.. oh yeah, we have soup in the freezer, awesome, no cooking tonight!
ella1978 ella1978 7 years
We are at about 400 a month for two people in the midwest. That includes toiletries, beverages, & cleaning products. It may vary by 50 bucks a month, we do go to Costco and stock up on paper products, beverages, etc every other month or so, those are our more expensive months.. but that is three meals and two snacks a day, just about 7 days a week. Maybe one or two meals out a week. Maybe.
wmoonw wmoonw 7 years
It's around $250 for the two of us per month. That's a little more than it was a year ago, but prices keep going up, and we've been buying more fresh produce lately, which gets a bit pricey. . . .
starangel82 starangel82 7 years
$100-150 a month for one human and one cat in the South. It's hard to figure what I buy that's just food items out of that though since I shop at Wal-Mart and buy tolietries, paper items, cat food, etc in one sweep.
lilkimbo lilkimbo 7 years
Only about $100 a month, if that. I eat out almost every meal. I know I shouldn't, but I can't help myself!
supercoolnat supercoolnat 7 years
About $200-250 for two of us, and that's with eating out 1-2 times a week. And my husband gets free lunch at work.
insanitypepper insanitypepper 7 years
$400-$600 a month for two people. It's more than I'd like to be spending on food, but I food is kind of a passion. I rarely spend anything on clothing and shoes, or at the salon, or on going out, so I figure it's ok to indulge a little somewhere.
ChiTownEm ChiTownEm 7 years
About $450/month for 2. After reading all these posts I guess that's a little high! I will say though, I cook a lot of courses...I love to cook so I probably go a little overboard. Also, I only buy meat at Whole Foods/Kosher Markets...so that is probably adding to the cost also.
Spectra Spectra 7 years
About $200/month for the two of us, but that's including other household things like alcohol, toiletries, etc. I also spend an additional $70 a month on food for my animals....I buy the good food for them because they are like my furry kids, lol.
bluebellknoll bluebellknoll 7 years
We go grocery shopping every week and the total varies between $40 - $80. So, I'd have to guess we spend around $300 a month for 2 people, 2 cats and a doggie in Portland, OR.
museanima museanima 7 years
$500 / mo for the 4 of us in So. Cal.
hiptobesquare hiptobesquare 7 years
I'm living at home, so a lot of paper goods are taken care of, so probably $100 a month. I get free lunch at work, so it's just breakfast and a snack.
Alithyra Alithyra 7 years
~$300/month for one in the midwest. That includes groceries, eating out, medications [$45+ depending on what runs out when], toiletries/cleaning stuff, and cat things. It might run more if I've been by the butcher that month; I'll stock up on meat and it'll last 2/3 months.
Foods Cheaper to Make Rather Than Buy
Can You Afford Parenthood?
Kevin Hart's Cutest Family Pictures
Share Your Saving Tricks
How to Financially Prepare For a Baby
Black Panther Movie Cast

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Career & Money
X