Skip Nav
Budget Tips
221 Upcycling Ideas That Will Blow Your Mind
Self Improvement
44 Quote Tattoos That Will Change Your Life
Consumerism
51 Affordable Valentine's Day Gifts For Any Type of Guy

Rising food costs

How Much Is That Milk in the Window?

With all the research that's been done on dairy and weight loss, I didn't think there was a silver lining to my milk aversion. Turns out I'm actually saving a lot of cash by ordering soy in my lattes. Remember when Starbucks raised their prices in August? They blamed the extra nine cents per drink on increased dairy costs.

Some people are even cutting their milk consumption so they can afford to drive their cars. Sound extreme? Consider this comparison:

Even with gasoline prices soaring, milk still tops gas prices. The nationwide average for a gallon of whole milk is $3.80, according to the U.S. Department of Agriculture. That dwarfs the nationwide average of $2.99 for a gallon of unleaded, according to AAA.

The cost of other food and non-alcoholic beverages also rose over the course of the year. Have you noticed?

Source

Around The Web
Starbucks Valentine's Day Drinks Review
How to Order Starbucks's Valentine's Day Drinks
Starbucks Hacks
Tips For Saving Money at Starbucks

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
chancleta chancleta 8 years
milk's getting insane my husband drinks it and he's seriously had to cut back it's nutty more expensive than gas so savvy....why is milk prices going up?
chancleta chancleta 8 years
milk's getting insanemy husband drinks it and he's seriously had to cut backit's nuttymore expensive than gasso savvy....why is milk prices going up?
raieven raieven 8 years
Thats a good deal ^^ I might have to get a costco card.
CurvatudeBlog CurvatudeBlog 8 years
i only buy soy and at costco so i get a dozen containers for 10 bucks..
chynablue chynablue 8 years
I buy soymilk too.I don't like regular milk because I'm afraid of the antibiotics and hormones that they give to the dairy cows. I've lost weight and I feel better since I stopped drinking it.Hopefully, the increase in price indicates better treatment for the dairy cows :)
chynablue chynablue 8 years
I buy soymilk too. I don't like regular milk because I'm afraid of the antibiotics and hormones that they give to the dairy cows. I've lost weight and I feel better since I stopped drinking it. Hopefully, the increase in price indicates better treatment for the dairy cows :)
selenasuha selenasuha 8 years
So if milk is the cause of Starbucks higher prices why do I have to pay an extra $.40 for SOY?!
plus_2_kid plus_2_kid 8 years
Another reason costs are going up is because a lot of farmers are finding it more profitable to plant crops for ethanol production and the cost of feed for animals is going up - this makes bacon that much more expensive (which is quite nice for my arteries). This is a secondary result of rising fuel costs beyond just transport.$5/gal doesn't phase me at all. I get more disturbed that bottled water costs more than gas a gallon.
plus_2_kid plus_2_kid 8 years
Another reason costs are going up is because a lot of farmers are finding it more profitable to plant crops for ethanol production and the cost of feed for animals is going up - this makes bacon that much more expensive (which is quite nice for my arteries). This is a secondary result of rising fuel costs beyond just transport. $5/gal doesn't phase me at all. I get more disturbed that bottled water costs more than gas a gallon.
BajanBeauty BajanBeauty 8 years
It's crazy here in Miami, the most expensive milk I have seen is $6.79. That is ridiculous, I have to bargain hunt for a gallon of milk!
psangel psangel 8 years
I dread going to the supermarket each week to find out what my bill will be. My boyfriend and I eat pretty heathly.. I am not saying that I buy only organic food..because I sure don't. In a month I spend around $900-$1100 dollars on groceries.. it never use to be this expensive. I like to have fruits, veggies, meat in my cart.. Not junk food! It just seems so damn expensive to go grocery shoppping. We need to do something to get our costs down. It doesn't help that I live in Ft. Lauderdale, FL. However when I hear from family I have in other countries Costa Rica & Germany that the groceries aren't even that expensive as they are by us. If we are comparing the dollar to dollar to their currency.
Vanilla-Bean Vanilla-Bean 8 years
The price of everything is going up. I have to buy milk. It sucks when you go to the store and spend a lot but only buy a little.
Lovely_1 Lovely_1 8 years
Yes, I have noticed.They barely have "deal days" anymore. And if supermarkets do, you REALLY have to look for them.
Lovely_1 Lovely_1 8 years
Yes, I have noticed. They barely have "deal days" anymore. And if supermarkets do, you REALLY have to look for them.
LaLaLaurie06 LaLaLaurie06 8 years
oh those gas prices. affecting everything these days. thanks for the breakdwon chatondeneige!
chatondeneige chatondeneige 8 years
LaLaLaurie - While it's not completely proportional, part of the increase in cost of food/milk/etc is as a result of the increase of gas prices. Unfortunately, the milk I drink doesn't come from the cows who live 2 or 3 miles away. It often comes from cows across the country, is then driven someplace to be pasteurized and processed (something else which takes energy, the cost of which has gone up,) and then driven to my grocery store. So the overall cost to Shamrock, Lucerne, whoever, is higher, resulting in a higher milk cost to the consumer.
brookrene brookrene 8 years
First off, WELCOME SAVVY! it's great to have you.Second, I have noticed the prices going up...but I have to buy the stuff anyway, so it doesn't do me any good to stress over the cost.
brookrene brookrene 8 years
First off, WELCOME SAVVY! it's great to have you. Second, I have noticed the prices going up...but I have to buy the stuff anyway, so it doesn't do me any good to stress over the cost.
msdyanelk msdyanelk 8 years
San Francisco Bay Area: 1 gallon $4.99 or 2 for $6.29. Dayum!
msdyanelk msdyanelk 8 years
San Francisco Bay Area: 1 gallon $4.99 or 2 for $6.29.Dayum!
msshellokitty msshellokitty 8 years
Milk here is almost $5 a gallon and I have no choice but to buy it since I have a 14 month old on whole milk.It's awful having to buy at least 4 gallons a month so my daughter can have her milk.
cocca cocca 8 years
:jawdrop:
cocca cocca 8 years
:jawdrop:
ALSW ALSW 8 years
Milk is $4 a gallon! So ridiculous. But hubby and I go through it like water - we may have to switch to just water soon enough!I spent $11 on 3 gallons of milk the other day. Argh.
ALSW ALSW 8 years
Milk is $4 a gallon! So ridiculous. But hubby and I go through it like water - we may have to switch to just water soon enough! I spent $11 on 3 gallons of milk the other day. Argh.
Latest Career & Money
X