Skip Nav
Travel
22 Airport Hacks to Remember Before Your Next Flight
Organization
11 Things You Need to Throw Away
Holiday Living
23 Unique Ways to Decorate With Christmas Lights

Woman Tries to Eat Healthy on $1 a Day

A common excuse for hitting up the drive through is that it's cheaper than healthier fare. Rebecca Currie of North Carolina set out to disprove that eating poorly is less expensive than eating healthy and has been living on food that costs just $1 a day. She explained, "It's been a source of frustration for me for a long time that people say eating poorly is cheaper than eating well," and took on this extreme-budget challenge to help her friends learn how to cook nutritiously on less money.

Currie says the first week of her one-month experiment was the hardest, and she's been tracking her progress on her blog. In reviewing some of her recent meals, it looks like she's been filling up on things like homemade chicken noodle soup, inexpensive grains like millet, steel cut oats, and eggs.

Her point isn't to encourage others to limit their food budgets to just $1 a day, but to prove that eating nutritiously on a strict budget is possible. She said, "It's about looking at what you've got and thinking about what you want. If I can do this for $1, think about what I can do for $5 or $10." By planning your meals before grocery shopping, you'll have better success buying everything you need to make full meals while staying on a track with your spending. Have you tried figuring out how much your food costs per day?

Source

Around The Web
How to Create a Wedding Planning Binder
Homemade Reusable Floor Wipes
Making Groceries Last Tips
Common Tax Deductions That People Forget

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

Join The Conversation
Matdredalia Matdredalia 6 years
The problem is she's cutting corners, not actually eating healthy at all, and is a single woman. I'd like to see her keep a family fed and then tell me how cheap it is to eat "healthy". Because if she were a mother feeding her kids that garbage, she'd have them taken away for neglect.
jelibeann jelibeann 6 years
i read a blog a few months ago written by a couple that did this...they seemed terribly unhealthy and both lost a lot of weight (neither of them needed to)...it was interesting to read, but kind of gross and definitely impractical...peanut butter sandwiches, popcorn and rice seemed to be their staples...and they were criticized for stealing maple syrup packets, etc. from fast food restaurants...haha...http://www.neatorama.com/2008/12/14/spending-only-one-dollar-a-day-for-food/
cptnruthless cptnruthless 6 years
In the past, the boyfriend and I would go grab lunch out with coworkers around the office (we work together)- never anywhere fancy or expensive, but after looking at it, realized that we were spending so much money. We've started to bring our lunch in, and at first it was the microwaveable meals that are good but not for every day - now we bring leftovers or sandwiches and are never hungry, but are saving over $200 a month EACH! And, it's probably healthier too...
blackdresses88 blackdresses88 6 years
I'm glad other people commented on how ridic the idea of living off of a dollar's worth of food/day. And she admitted it herself. And that's not even what she's really doing. So why market it that way? For attention, I guess. Still, it made me more annoyed to find she was marketing it so differently that what it really was...
Spectra Spectra 6 years
I budget our food pretty well and I think in total we eat around $40 worth of food per week each. That works out to be something like almost $7 a day. Which is actually very reasonable, if you think about it. Even though it's not $1 a day, it's something we can easily maintain long term and not feel like we're being deprived at all.
chatondeneige chatondeneige 6 years
She may be trying to eat healthy, but she isn't succeeding, at all. If she kept that up, she'd die.
ilanac13 ilanac13 6 years
i think that it's a really great sign of what people are able to do if they are motivated and put their minds to it. i think that i could probably eat for $1 a day if i was able to plan ahead and really know how i could get the most out of my products.
BougieBella BougieBella 6 years
I'm going to have to read her blog cuz i just don't believe it
hithatsmybike hithatsmybike 6 years
I just got back from the grocery store and calculated this out -- I'm super impressed the bf & I eat only $12.86/day of food as a couple -- that's only $6.43/day each! (we are already in the habit of planning all our meals for the week, and making everything from scratch) That costs LESS that a single meal at a fast food restaurant, so really I have no idea who these crazy people are that think eating healthy is more expensive. Anyway, that sure makes us feel better about weekly $90 grocery bills -- always a painful expense for starving students lol
EvilDorkGirl EvilDorkGirl 6 years
I thought this was fascinating, because I'm so sick of hearing people say, "I eat McDonald's because it's cheaper than what I can fix at home." That's bull! I realize she's not eating very healthy but she could be doing much worse. Yes, we budget our food but not very strictly. My husband & I spend the bulk of our cash on food and we're constantly looking for ways to cut back and save.
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 6 years
plus, the gas she spends to go buy something for a buck a day instead of buying in bulk.
Smacks83 Smacks83 6 years
*for, not or
Smacks83 Smacks83 6 years
CG, I read that too! She even said she wouldn't and couldn't really do it past the month goal (or the sake of the experiment). I would prefer to eat on a slightly higher budget that I can maintain AFTER just a month and something that IS healthy. I would prefer to thrive then just survive (which is what she's doing, just surviving but I bet it wouldn't be good for her in the long run).
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 6 years
I went and looked at her website, she isnt eating healthy on 1 dollar a day. not in the slightest. in her own words, and rules "I will not concern myself at all with the actual unit cost of anything, how many meals I eat, or how “balanced” or “unbalanced” the meals are. I will not concern myself at all with the Food Pyramid or USDA dietary guidelines, because I have philosopical problems with those and think it would be silly to make myself adhere to things for the sake of this project that I ignore in my regularly scheduled life" she is eating alot of organic oats, millet, and jiffy muffin mixes, eggs, some fruit, some frozen veggies, she is eating Less then the daily recommended calories. She might be able to live on the 1 dollar a day, but she wouldnt be able to do this for long.
goddessru goddessru 6 years
I have no clue how to calculate how much my food costs per day. I have a combination of eating fresh meals, eating out, and eating from the back of my pantry. I absolutly have no clue where/how to start calculating. I'm def going to be reading her blog though- and see how she does this.
Modus-Vivendi Modus-Vivendi 6 years
That is awesome. I have really been trying to watch the food budget. Because of staples I had on hand, I just did my menu and shopping for the week and my total was only $39! And that even included a few splurges (hot cocoa, and some soups that were on sale). A far cry from $1 a day, but I used to just meander through the store and throw anything that looked good into my cart.
CaterpillarGirl CaterpillarGirl 6 years
we budget our food, and its two people 3 meals a day plus snacks. It was hard to make ourselves do it, to go buy meals for 3 weeks at a time at once, to plan each meal, but it has been so worth it in the long run. I am not saying we live on 2 bucks a day, but its not far from it.
aimeeb aimeeb 6 years
So neat, I will have to check out her blog!
Latest Career & Money
X