Skip Nav

Salsa

If you're looking to spice up your snacking habits, salsa is a low-calorie alternative to many snack aisle enticements, but packaged fresh salsa can run upward of $0.40 per ounce. If you're lucky enough to be shopping during tomato season, stock up on those luscious red delights to blend a batch of your own (you can always freeze the extra tomatoes to use when the temperatures drop). Even better: look to your garden for tomatoes, peppers, onions, cilantro, and limes for the ultimate discount!

Photo: Katie Sweeney