Skip Nav


Store-bought pesto can cost nearly $1 an ounce, so save on your sauce by making it at home. Plus, whipping up a batch allows you to incorporate other money-saving tips. Substitute spinach for the more expensive basil, and use almonds in place of
pricey pine nuts.

Photo: Lauren Hendrickson

Read More MoneyFoodDIYBudget TipsHome Life
Looking for the perfect gift this holiday season? Order our POPSUGAR Must Have box now >>