Skip Nav
Fast and Easy
Smoothies That Won't Leave You Hungry Before Lunch
OREO
You Will Never Look at Oreos the Same Way Again After Reading These Facts
Chrissy Teigen
The 20 Best Kitchen Hacks From Chrissy Teigen

Apple Jacket: Love It or Hate It?

I've seen many a useless product in my life, but I find none as totally and completely useless as this apple jacket. Since when does fruit need clothing accessories?

A hand knitted sweater, this jacket fits snugly around most medium sized apples and comes with a cute little button. If you want to keep your apples cozy start saving because these jackets cost $20.00 each.

What do you think? Is an apple jacket useful or useless?

alexask alexask 9 years
i love the idea, cause i always want to grab an apple and have somewhere sanitary to put it. but i'm a college kid, not a mom, so i don't have paper bags or ziplocks lying around often. $20 is a lil crazy considering that's what some human sweaters can cost, but whatever. people buy stuff.
trouble450 trouble450 9 years
Ok. I just started to accept people dressing their pets but now -their fruit?
Baby-Girl Baby-Girl 9 years
Let's hope this doesn't become a trend and we end up seeing designer clothes for food.
Advah Advah 9 years
Heeeh not really sure why I should even think of getting one of these!
aimeeb aimeeb 9 years
What the...
ilovebedes ilovebedes 9 years
very cute but seriously? hate it
chiefdishwasher chiefdishwasher 9 years
Living with a teacher, believe me, they would rather have a gift certificate to a restaurant than any hokey gift.
mo_ri_ah mo_ri_ah 9 years
It's adorable.. I don't care if it's sensible or not!
crazylovevbug crazylovevbug 9 years
this is totally pointless! i wonder what they will come up with next.
sfbutterfly24 sfbutterfly24 9 years
this is very cute but so not worth the money. I think I am going to have my friend who knits bust one out for me!
kgiuffre kgiuffre 9 years
It's so cute for a kindergarten teacher or something though!
hotpants76 hotpants76 9 years
i have one and LOVE it! it's been very useful for me. everyday i would throw an apple, wrapped in a paper towel so it wouldn't get bruised) in my bag before work. when i saw these i had to have one! i'm not wasting paper towels anymore and it really does look cute sitting on my desk. i can't believe they're going for $20 now...don't know if I would've paid that. Mine was only $12.
stickynote stickynote 9 years
But I would never buy it.
chiefdishwasher chiefdishwasher 9 years
And it probably has to go to the Dry Cleaners after each use!
jessie jessie 9 years
cute, but not worth the money
Francoisehardly Francoisehardly 9 years
It's kind of useless but I might buy it if the price was less ridiculous.
shellbelle1 shellbelle1 9 years
Yeah, way too much cost for a little cute.
lovelipgloss lovelipgloss 9 years
I think it looks so cute! It would be nice if you were using apples as party favors, or as a gift. I wouldn't pay $20 though,.... maybe more like $10.
MsMO MsMO 9 years
There isn't even $20 of yarn used and it probably takes not even 30 minutes to make. Rip Off! Cute though, I'd buy it for $2.50 :P
lmgrier lmgrier 9 years
As an elementary school teacher, this would definitely make the "apple for teacher" a much cuter gift! I would be more eager to accept an apple in a cute little sweater than an apple shoved at the bottom of Timmy's grubby little backpack!
Frenched Frenched 9 years
I've read about apple jackets before on the Hungry Girl newsletters and I guess they're meant to keep your apples off your desk so they don't gather bacteria and stuff (you know how they say that desks are dirtier than a public toilet) so even though price is obviously RIDICULOUS, I think it's a cute and sanitary idea! :)
Gabriela14815884 Gabriela14815884 9 years
why would someone buy this????
ilanac13 ilanac13 9 years
i usually like little things that are cute like this - but there is absolutely NO USE for an apple jacket so unfortunately i'll have to say that i don't like it at all.
Lovely_1 Lovely_1 9 years
Ummm WHAT is the point of this!?!?!?! and $20!!!!
Lambsauce Lambsauce 9 years
Cute, but... WHYYY? Also, yeah, $20? Bit much for a product that has no purpose.
Recipes With Watermelon
Unique Papaya Recipes
Produce in Season
How Figs Are Grown
From Our Partners
Latest Food
All the Latest From Ryan Reynolds