Skip Nav
Chrissy Teigen
Chrissy Teigen Says Cacio e Pepe Conquers All, and Her Recipe Proves It
Food Video
Cotton Candy Is the Sweetest Way to Upgrade Your S'mores
Food Video
Elsa's Frozen Margaritas Are Perfect to Share With Olaf in Summer

Simple Tip: Purchase Sliced Bread From the Deli

My dad's watching his weight, and one of the things he's avoiding is white bread. To ensure that he doesn't eat it, he simply doesn't buy it. But what happens if he wants to make a recipe (like meatballs) that calls for a couple slices of white bread? He'll head to the deli at the local market and purchase the bread there.

I had never thought of doing this until he shared the technique, but it's pure genius! The deli has all sorts of sliced bread for making sandwiches. Why wouldn't they sell a few slices without meat and fixings? Next time I need bread, but don't want to get an entire loaf, I'm definitely going to the deli. It's more affordable and reduces food waste.

Do you have a great grocery shopping secret? Please share with us below!

Around The Web
Join The Conversation
GummiBears GummiBears 7 years
That is a pricey slice of bread.
Spectra Spectra 7 years
Seems like a ripoff to me. Wouldn't it be more cost effective to just buy a loaf of bread and then freeze what you don't use? Then you can use it later as toast or bread crumbs.
flyowsley flyowsley 7 years
I would just buy bread crumbs for my meatballs. Also, it seems as though every grocery store that has a bakery has bread that you can buy individually.
pharm_chick pharm_chick 7 years
i think a better idea might be to buy a loaf and freeze individual portions and use as necessary! the slices shown above totally the cost of like, half or a quarter loaf in any case.
danakscully64 danakscully64 7 years
You could always freeze a loaf and pull out slices as needed.
else411 else411 7 years
Can you clarify the cost? Where I live you can buy a slice similiar in cost as a roll, but your one slice could buy 3 rolls where I live. It's doesn't seem cost efficient.
nancita nancita 7 years
Smart idea!
nancita nancita 7 years
Smart idea!
Food Food 7 years
This is brilliant--I will definitely be doing this from now on!
Food Food 7 years
This is brilliant--I will definitely be doing this from now on!
spacebear spacebear 7 years
ha brilliance - thats what i came on here to comment on. i mean unless i am getting amazingly high quality bread, i'd rather buy the loaf and give the rest away to a neighbor or freeze it.
chiefdishwasher chiefdishwasher 7 years
Depends which store you go to....I know my deli person and she will give me 4 slices for 50 cents.
brilliance13 brilliance13 7 years
Am I reading the cost correctly? $1.26 for a slice (or 2) of bread? you can get an entire loaf for anywhere from $2-4. I'm not sure how this makes more sense economically unless you only eat 1 sandwich per week.... then it might be less costly and wasteful...
Chip and Joanna Gaines Kitchen Organization Tips
Personality Decorating Tips
How to Make Fluffy Scrambled Eggs
How to Make Crispy Tortilla Strips Without Frying Them
Aldi Recipe Hacks
Can You Buy Kinder Eggs in the US?
Imperfect Produce Delivery
Use Leftover Melted Chocolate to Make Homemade Chocolate Bark
Chelsea Handler Party Tips
Triple Chocolate M&M's
From Our Partners
Latest Food
All the Latest From Ryan Reynolds