Skip Nav
Mom Gets Stuck in Spanx
New Mom
This Video of a Mom Unable to Get in — or Out! — of Her Spanx Is as Real as It Gets
Little Kids
Dust Off the Toy Shelf — the Best Build-a-Bears of the Year Are Calling Your Name
Target
Target's Car Seat Trade-In Is Back by Popular Demand, This Time With a Twist!
Kid Shopping
Whip Out Your Sam's Club Cards — Exclusive Fingerlings and L.O.L.s Are Dropping Soon
Halloween Costumes 2018
The Disney Store Is Selling Pet Costumes, and We Have a New Screen Saver

How Much Baby Food Purees Cost

Baby Purees! Per Ounce Price of Popular Brands

Where's the eats? Once baby gets the OK to have more than breast milk or formula, fruit and veggie purees quickly become a household staple to satiate wee appetites. Some tots can consume quite a bit, so we've run the numbers on how much it costs.

  • Gerber 1st Foods Applesauce — 16 (2.5-ounce tubs for $10.49) = 26 cents per ounce
  • Plum Organics Just Fruit Apples — six (3.17-ounce pouches of $7.29) = 38 cents per ounce
  • Ella's Kitchen Organic Baby Food Stage 1 Apples — seven (3.5-ounce pouches for $12.50) = 51 cents per ounce
  • Sprout Organic Stage 1 Roasted Apples — 12 (3.5-ounce pouches for $12.99) = 30.9 cents per ounce
  • Earth's Best 1st Foods Apples — 12 (2.5-ounce jars for $7.99) = 26.6 cents per ounce

Caring for baby can cost a bundle! Check out all our It Adds Up! coverage.

From Our Partners
Photo of Boy With His Twin Brother's Ashes
Are Baby Walkers Safe?
Babies Born During Hurricane Florence
Kid-Friendly Fall Instant Pot Recipes
"Baby Shark" Song Origin
My Kids Aren't Too Young For Halloween
Halloween Costumes For Babies 2018
Slow Cooker Lunch Recipes For School
Healthy Dessert Recipes For Kids
Easy Halloween Treats
Halloween Candy Recipes
Cold School Lunch Ideas
From Our Partners
Latest Moms
All the Latest From Ryan Reynolds