Skip Nav
Oprah Winfrey
Oprah's 2017 Favorite Things List Has Arrived! See All of the Spectacular Gift Ideas Now
Holiday For Kids
The Best Gifts For Kids Under 10 Years Old
Holiday For Kids
Forget the Batteries: 100+ Tech-Free Toys For Kiddos

How Much Infant Formula Costs

Infant Formula Is the Real Liquid Gold at One Dollar an Ounce

When people say that breastfeeding saves money, they're talking dollars not cents. Since the milk is manufactured by a mother's body, nursing a newborn is nutritious and free. Though breast milk is called liquid gold, it seems like it'd be a more appropriate term for formula once you run the figures on popular brands. On average, one ounce of the powder (which makes two ounces of fluid) costs about a buck with organic and conventional formulas at similar price points. Check out these numbers.

  • Similac Advance w/ Early Shield Powder Formula — 23.2 oz. ($22.49) = $0.97 per ounce
  • Enfamil Premium Powder — 23.4 oz ($24.99) = $1.06 per ounce
  • Earth's Best Milk Based Formula Organic Infant Formula Dairy w/DHA — 25.75 oz ($27.99) = $1.08 per ounce
  • Good Start Gentle Plus Powder — 25.7 oz ($26.49) = $1.03 per ounce
  • Bright Beginnings Milk-Based Organic Infant Formula — 25.75 can ($24.99) = $0.97 per ounce
  • Vermont Organics DHA Soy Based Organic Infant Formula — 25.7 oz can ($24.99) = $0.97 per ounce

Caring for baby can cost a bundle! Check out all our It Adds Up! coverage.

Cute Baby Onesies
Tips For Flying With Small Kids
Can You Drink Coffee While Nursing?
How to Take Care of a Sick Baby
From Our Partners
Latest Moms
All the Latest From Ryan Reynolds