Skip Nav
Little Kids
Little Girl Thought This Bride Was a Real-Life Princess and We Can't Stop Swooning
Photography
Baby Is Living His Best Life During Fried Chicken "Smash" Photo Shoot
Hot Car Safety Tips
Babies
4 Hot-Car Tips For Parents — Even If You Think It Could Never Happen to You

How Much Infant Formula Costs

Infant Formula Is the Real Liquid Gold at One Dollar an Ounce

When people say that breastfeeding saves money, they're talking dollars not cents. Since the milk is manufactured by a mother's body, nursing a newborn is nutritious and free. Though breast milk is called liquid gold, it seems like it'd be a more appropriate term for formula once you run the figures on popular brands. On average, one ounce of the powder (which makes two ounces of fluid) costs about a buck with organic and conventional formulas at similar price points. Check out these numbers.

  • Similac Advance w/ Early Shield Powder Formula — 23.2 oz. ($22.49) = $0.97 per ounce
  • Enfamil Premium Powder — 23.4 oz ($24.99) = $1.06 per ounce
  • Earth's Best Milk Based Formula Organic Infant Formula Dairy w/DHA — 25.75 oz ($27.99) = $1.08 per ounce
  • Good Start Gentle Plus Powder — 25.7 oz ($26.49) = $1.03 per ounce
  • Bright Beginnings Milk-Based Organic Infant Formula — 25.75 can ($24.99) = $0.97 per ounce
  • Vermont Organics DHA Soy Based Organic Infant Formula — 25.7 oz can ($24.99) = $0.97 per ounce

Caring for baby can cost a bundle! Check out all our It Adds Up! coverage.

From Our Partners
A Letter to My Baby on Our Last Day Breastfeeding
Does Breastfeeding Make You Tired?
How to Clean a WubbaNub Pacifier
Best Puddle Jumpers For Kids 2018
Essay About Being Shamed Into Breastfeeding
Can You Choose Your Baby's Sex Through IVF?
Rules of Sleep-Training
Why You Shouldn't Have Baby Books
Baby Registry Checklist
1960s Baby Names
Should Kids Use Aerosol Sunscreens?
Tandem Breastfeeding Photos
From Our Partners
Latest Moms
All the Latest From Ryan Reynolds