Skip Nav
Productivity
These 18 Bedtime Tips Will Boost Your Daily Productivity
Wellness
50 Printable Adult Coloring Pages That Will Make You Feel Like a Kid Again
Sleep
If You Have Trouble Getting Out of Bed, Try This Morning Hack (It Works!)

Cost of Safeway Groceries

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

Even though I've made countless trips to the grocery store, sometimes I'm still surprised when certain things cost more than others. Some things sold for a premium totally baffle me, while less expensive items seem like they should cost more for how versatile they are. Let's get back to basics with supermarket items. Can you guess which items cost more than others? Take the quiz!

How Money Are You: Trip to the Grocery Store, Safeway

Which cost more: Finish brand dishwasher gel or a family-sized box of Puffs tissues?

Progress  
Around The Web
Join The Conversation
SKC-Sparkle SKC-Sparkle 7 years
3/5
aimeeb aimeeb 7 years
4/5
TinaDenali TinaDenali 7 years
5/5! w00t!
MrsRachel MrsRachel 7 years
This is why I am all about Aldi's and coupons! Food is expensive.... :)
Sexy-Leigh Sexy-Leigh 7 years
4/5...Hi guys! i live in south africa, food has become really expensive. I am a vegatarian and my husband is not, so everyday i have to cook two sets of meals and it works out to quite a bit! so i started planting some veg in the garden, i am so proud to say that i am enjoying it!
Megatron Megatron 7 years
5/5 and I rarely shop at Safeway anymore....
Chica8a Chica8a 7 years
3 / 5
Spectra Spectra 7 years
4/5, but in my defense, Roma tomatoes were 99 cents/lb and Fuji apples were $1.30/lb at Pick N Save this weekend, so if I had been shopping there, I would have been right, lol. Besides, I usually shop at Aldi anyway, so most of the prices at regular grocery stores are fairly meaningless to me.
Carrie-Sue Carrie-Sue 7 years
4/5, but in my own defense, they didn't say what size dish detergent :)
bluebird bluebird 7 years
4/5, but I second-guessed myself on one. I guess this is what I get for being the primary grocery gopher in our house.
miss-malone miss-malone 7 years
2/5 :headsmack:
Modus-Vivendi Modus-Vivendi 7 years
Hunh. I just bought that same pasta sauce at Safeway and it was only $2. Must have been on sale.
Best Breakfasts For Someone on a Budget
Foods Cheaper to Make Rather Than Buy
Why Is Trader Joe's So Cheap?
Making Groceries Last Tips
How Different People Spend $100 Video
$4 a Day Cookbook by Leanne Brown
What to Buy at Trader Joe's

POPSUGAR, the #1 independent media and technology company for women. Where more than 75 million women go for original, inspirational content that feeds their passions and interests.

From Our Partners
Latest Afforable DIY & Organization
All the Latest From Ryan Reynolds